Egzekucja z wierzytelności
Egzekucję z różnych wierzytelności prowadzi zazwyczaj komornik ogólnej właściwości dłużnika, czyli działający w obszarze sądu, w którym dłużnik mieszka lub ma siedzibę. Jeśli nie można tego określić, egzekucję prowadzi komornik sądu właściwości ogólnej osoby zobowiązanej względem dłużnika. Gdy nie ma takiej osoby, właściwy jest komornik sądu, w którego okręgu znajduje się przedmiot świadczenia. W przypadkach wierzytelności związanych z posiadaniem dokumentu, właściwy jest komornik sądu, gdzie dokument się znajduje.
Procedura zajęcia wierzytelności
Komornik rozpoczyna egzekucję wierzytelności od jej zajęcia, które polega na:
- zawiadomieniu dłużnika, że nie może odbierać świadczeń ani dysponować wierzytelnością,
- wezwaniu dłużnika wierzytelności (np. kontrahenta dłużnika z tytułu wystawionej przez niego faktury za usługę), aby świadczenie przekazał komornikowi lub złożył do depozytu sądowego.
To wyczerpuje czynność zajęcia zwykłej wierzytelności, ale dla niektórych wierzytelności konieczne są dodatkowe kroki, np. wpis w księdze wieczystej lub zabezpieczenie zastawem.
Sumy płatne periodycznie
Zajęcie wierzytelności obejmuje także przyszłe wypłaty, jeśli są one płatne periodycznie. Komornik musi zawiadomić o tym dłużnika. Dłużnik może zażądać umorzenia przyszłych świadczeń, jeśli zapłaci wszystkie wymagalne świadczenia i złoży odpowiednią sumę do depozytu sądowego.
Obowiązki komornika
Komornik musi również wezwać dłużnika do złożenia oświadczenia o stanie wierzytelności i ewentualnych roszczeniach innych osób do tej wierzytelności. Dłużnik ma na to tydzień.
Podsumowanie
Egzekucja z wierzytelności jest skomplikowanym procesem prowadzonym głównie przez komornika, a w szczególnych przypadkach przez sąd. Ważne jest przestrzeganie wszystkich procedur, aby egzekucja była skuteczna i zgodna z prawem.